HAMAS DIRENIŞI 28 YAŞINDA

Hamas'ın 28. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cuma namazından sonra Gazze'de kutlamalar yapıldı.

HamasHareketi, Gazze Şeridi'nde cuma namazının ardından düzenlenen yürüyüşlerle 28'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Cuma namazının ardından çok sayıda camiden başlayan yürüyüşlere binlerce Filistinli katıldı.

YürüyüşteHamas bayrağı taşınırken, Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistin ayaklanmasına destek sloganları atıldı.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki yürüyüşte konuşan HamasSiyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, "Hamas'ı destekleyenlerden oluşan bu kalabalık topluluk, kuruluşunun 28'inci yıl dönümünde halaHamas'ın dinamik, büyüyen ve Mescid-i Aksa'ya doğru ilerleyen bir oluşum olduğunu teyit ediyor" dedi.

Hamasyöneticilerinden Fethi Hammadi de kuruluşlarının yıl dönümünde, İsrail'eHamas'ın askeri gücünün son savaşın ardından katlanarak arttığı mesajını verdiklerini söyledi.

Hammadi, yıl dönümü kutlamasının, kurtuluş ve Filistin'in kurtarılması için çabalarının sürdüğünün göstergesi olduğunu ifade etti.

"HAMAS'IN ESİRLERE VERDİĞİ AHDE VEFALI OLACAĞINI YİNELİYORUZ"

Gazze'nin güneyinde başlayan yürüyüş esnasında düzenlenen basın toplantısında konuşanHamas'ın Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye de Arap ve İslam ümmetine bağlılıklarını yinelediklerini anlattı.

Hayye, "Hamas'ın İslam'a, Filistin halkına ve esirlere verdiği ahde vefalı olacağını yineliyoruz. İsrail'le mücadelemizde başarılı olacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Hayye,HamasHareketi'nin Filistin topraklarının tek karışından dahi vazgeçmeyeceğini belirterek, "Gazze Şeridi vatanın bir parçasıdır. Filistin'den ayrılması mümkün değil. Biz Filistin'in tamamını kurtarma ve işgalci İsrail'i çıkarma konusunda kararlıyız" ifadelerini kullandı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilere de seslenen Hayye, daha önce esir takası yoluyla hapishanelerdeki Filistinlilerin bir kısmını kurtarmayı başardıklarını, yakında tüm esirleri kurtaracaklarını dile getirdi.

Hayye,Hamas'ın Filistin uzlaşısına bağlı olduğuna dikkati çekerek, Fetih Hareketi'nden uzlaşıyı tek paket olarak uygulamasını istedi.

Arap ülkelerinden İsrail temsilciliklerini kapatmasını isteyen Hayye, Mısır'dan da Refah Sınır Kapısı'nı açmasını ve kendilerine destek olmalarını istedi.

HAMAS'IN KURULUŞU

Hamas Hareketi, başta Şeyh Ahmed Yasin olmak üzere Filistin'deki Müslüman Kardeşlerin liderleri tarafından 14 Aralık 1987 yılında kuruldu. Askeri gücündeki artıştan sonra örgüt, 1992 yılında İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla silahlı bir direniş kanadı oluşturdu.

Hamas, 2006 yılında Filistin parlamento seçimlerini oy çoğunluğuyla kazanıp iktidara gelmiş ve İsmail Heniyye başkanlığında hükümeti kurmuştu. Fetih Hareketi bunun ardından siyaset sahnesini Hamas'la paylaşmak zorunda kaldı. Fetih'in tepkisinin yanı sıra ABD, AB ve İsrail seçim sonuçlarını tanımadı.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılındaki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından, Gazze'ye abluka uygulamaya başlamış, gıda ve inşaat malzemeleri girişine kısıtlama getirmişti. İsrail'in, Gazze'ye yönelik ablukası uluslararası tepkilere rağmen 9 yıldır aralıksız devam ediyor.

Uzun yıllar süren anlaşmazlığın ardından Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan 2014'te milli mutabakata varılmış ve bu çerçevede 2 Haziran’da Rami el-Hamdallah başkanlığında "Uzlaşı Hükümeti" kurulmuştu.

HamasHareketi, her yıl 14 Aralık'ta kuruluş yıl dönümünü kutluyor.